Samozřejmě, že ochrana proti slunečnímu záření je v dnešní době nezbytná. Je dobré ale zauvažovat i nad tím, kolik UV záření je vlastně filtry obsaženými v krémech absorbováno. Neplatí zde totiž přímá úměra. V praxi to znamená, že krém s SPF 30 rozhodně nepohltí dvakrát více paprsků než krém s SPF 15, ba naopak viz Obr. 1. uvedený níže.

 

 

Graf SPF

 

Obr. 1.: Účinnost prostředků ke slunění

(Absorbance = množství pohlceného UV záření uvedeno v %; výpočet: Absorbance = 100 – UV propustnost)


Pozn. Data pro vytvoření grafu byla převzata z přednášky „Požadavky EU na stanovení SPF a značení na obale kosmetických prostředků“ autor RNDr. Hana Bendová, Státního zdravotní ústav Praha.

 


Na vodorovné je vynesen rostoucí SPF faktor, na svislé ose množství propuštěného UV záření (záření, které projde přes filtry do pokožky). Jak je z prvního pohledu patrné, rozdíl v množství propuštěného UV záření mezi SPF 15 a SPF 30 je v JEDNOTKÁCH procent. Navíc se jedná o závislost exponenciálně klesající, rozdíl mezi propuštěným UV v SPF 30 a SPF 50 je tudíž ještě menší. Vyrobit krém s SPF 50 samozřejmě umíme, nicméně takto vysoká ochrana vyžaduje navíc ještě použití anorganických filtrů, krémy pak bývají příliš husté, spatně roztíratelné, velmi lepivé a vytváří efekt masky. Pleť působí vyloženě nepřirozeným dojmem, zejména protože anorganické filtry jsou bílé a dochází k efektu zesvětlení.

 

Dále prosím berme v úvahu rozdílné vnímání kosmetiky pleťové (určené na obličej a krk) a kosmetiky tělové. Na obličeji ony mastné a lepivé pocity jsou daleko intenzivnější než kdekoliv jinde na zbytku těla. Vyvinuli jsme proto Duo-aktivní krém a SPF 15, který pohltí cca 93,3 % UV záření a dále pro extrémně citlivé jedince Trio-aktivní krém s SPF 30 pohlcující cca 96,6 % UV. Oba tyto krémy z řady Cílená ochrana pleti mají jak filtry UVA, tak filtry UVB a účinně chrání napříč celým světelným spektrem. Krémy jsou koncipovány jako denní péče, jsou velmi dobře vstřebatelné, mají lehký chladivý účinek a zároveň nesou všechny aspekty kvalitního denního krému – hydratují a pleť vypínají.

Právě aby byly tyto velmi kvalitní senzorické vlastnosti zachovány, nechceme do řady pleťových krémů zařazovat i SPF 50, u kterého jsou obdobné pocity vnímání po aplikaci vyloučeny. Připravujeme řadu opalovacích přípravků, kde se s  největší pravděpodobností bude i SPF 50 vyskytovat, zejména však pro ty nejmenší z nás – kojence a batolata, případně jedince s kožními problémy, atopiky atd.

 

I přesto ale apeluji na všechny, kdo tento článek čtou, aby si ještě jednou prohlédli graf a samozřejmě si neodpustím poznámku, jestli jim zhruba to jedno procento ochrany navíc stojí za nepřehlédnutelný vzhled mastně bledé pokožky??? (Dámy ať se nespoléhají na to, že tento stav zvrátí make – upem. Velmi špatně se na přípravcích s anorganickými filtry roztírá a hrudkovatí). Mně rozhodně ne :-). Investuji raději 10 vteřin svého času navíc a během dne si v případě nutnosti obličej natřu ještě jednou…

 

Hezký a slunečný den.

 

Ing. Lenka Průšová, úsek vývoje

 

 

 

Ing. Lenka Průšová

 

Vývojářka Ing. Lenka Průšová vystudovala VŠCHT, obor detergenty a kosmetika a má bohaté zkušenosti z oboru. Na fotce při natáčení vstupu pro Události ČT.