MůjRyor.cz Kosmetický blog

 

NEWSLETTER

 

Dobrý den,

včera jsem se bavila s jednou kosmetičkou a sdělila mi, že odličovače očí, které obsahují parafíny, by vůbec neměly být používány na odličování. Nejlepší je prý silikonový olej.

Používám 2 fázový odličovač a vždy jsem si ho chválela, protože mi pleť pěkně vyčistel. Asi líp, než všechny ostatní odličovače dohromady.

Teď jsem ovšem velmi znejistěla v jeho dalším používání - tento parafínový olej prý podporuje ukládání nečistot a tím se mohou zvýraznit např. kruhy pod očima.

Ráda bych znala Váš názor na tuto věc, jelikož jsme Vaší věrnou a stálou zákaznicí.

Předem Vám velmi děkuji a těším se na Vaši odpověď!

S pozdravem

 

Hana G.

Dobrý den,

velmi nás mrzí, že právě kosmetičky, které by měly být o něco více informované než obyčejný spotřebitel, šíří takové naprosté demagogie. Jak parafinový, tak silikonový olej patří k nepolárním látkám, proto tak dobře odličují různé láky tukového charakteru (make-up, řasenka apod.). Ani silikonový a ani parafinový olej díky své vysokouhlíkaté struktuře nepenetruje do kůže, tudíž nemůže způsobit kruhy pod očima ani nic jim podobného. I přes to, že parafín zůstává na povrchu kůže, jeho struktura umožnuje pokožce dýchat, neboť vytváří jen velmi tenkou vrstvičku. Rozhodně nezalepuje póry, jak tomu mnozí tvrdí. V podstatě bych řekla, že silikonový a parafinový olej je na odličování téměř co do vlastností identický.

 

Nejlepší je se řídit vlastní zkušeností a jak říkáte, naše dvoufázová emulze odličuje líp jak všechny odličovače dohromady. Jsme rádi, že jste spokojená. Děkujeme za dotaz, jsme rádi, že jsme mohli zbořit jeden mýtus.

 

Hezký den.

 

S pozdravem / With kind regards

 

 

 

Ing. Lenka Průšová

úsek vývoje

Dobrý den, co si mám představit pod látkou 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol (Bronopol) ?

 

2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol (Bronopol) je v kosmetickém průmyslu běžně používaná a přísnou evropskou legislativou povolená konzervační látka. Protože naše výrobky většinou obsahují vodu-živnou půdu pro mikroorganizmy, je nutné je nějakým způsobem konzervovat, aby se předešlo mikrobiálnímu znehodnocení výrobku, mikrobiologicky znečištěný výrobek by byl pro pleť velmi nebezpečný. I povolené konzervační látky bývají v koncentrovaném stavu pro lidskou kůži škodlivé, jinak by ani nemohly výrobky konzervovat, tj.ničit mikroorganizmy. To se týká jak uvedené látky, tak i např. benzoanu a sorbanu draselného (toto jsou konzervanty povolené pro biokosmetiku) , isothiazolinonů, parabenů, diazolidinyl urey a mnoha dalších běžně používaných konzervačních látek, ale i přírodních silic aj. v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Ale konzervanty se v kosmetických výrobcích používají ve velmi nízkých koncentracích, např. 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol jen v setinách %. Navíc jejich koncentraci jsme mohli u mnoha našich výrobků snížit díky použitím airless dávkovačů. Povolená koncentrace použitých konzervantů je přísně regulována legislativou (na základě medicínských a vědeckých poznatků, kdy je např. vyloučena jejich karcinogenita), její dodržování je kontrolováno, u všech kosmetických výrobků je posuzována a hodnocena jejich bezpečnost pro zdraví lidí, na trh mohou jít jen přípravky bezpečné. Jinými slovy, pokud si budete kupovat kosmetické výrobky vyrobené renomovanými firmami v EU, můžete si být jista, že výrobky odpovídají platné legislativě a že jsou tudíž bezpečné pro zdraví lidí.

Konkrétně naše výrobky jsou posuzovány MUDr.Jírovou ze Státního zdravotního ústavu v Praze, materiály ke všem použitým ingrediencím a výrobkům pro toto posouzení připravuji a tak vím, jaké podrobné toxikologické údaje ke všem surovinám jsou potřeba a že je tedy vyloučeno, aby námi použité ingredience v použitých koncentracích nebyly pro zdraví člověka bezpečné.

Protože známe nechuť části zákazníku k této konzervační látce (ale to se týká i povolených parabenů) a chceme jim vyhovět, pracujeme na změně konzervace našich výrobků, ale jedná se o velmi složitý a při výrobě velmi riskantní proces, aby se zákazníkům při nesprávném skladování nebo používání nezačaly přípravky mikrobiologicky kazit. Již několik let testujeme mikrobiologickou účinnost jiných konzervačních látek včetně biokonzervantů do našich kosmetických výrobků, ale málokteré můžeme z hlediska účinnosti či vhodnosti pro receptury použít. A i pak se může stát, že pokud bude nový konzervační systém vyhovující (a samozřejmě bezpečný), nebude se líbit jiné skupině zákazníků, protože bohužel úplně  bez konzervačních látek emulzní výrobky být nemohou.

 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda-li vaše přípravky obsahují parabeny a silikony?

Dobrý den,

protože máme výrobků širokou škálu, je pro mě snazší vypsat výrobky, kde tyto látky obsaženy jsou, protože je jich menšina.

Parabenům byla v poslední době věnována velká pozornost, byly na základě mediálního tlaku opětovně prověřovány a bylo konstatováno, že jsou v doporučených a povolených koncentracích bezpečné pro zdraví lidí, což je navíc prověřeno několika desítkami let používání v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu,nehledě na to, že jedná se o nejčastěji používaný konzervant a přesto se neprojevily ani nebyly prokázány žádné nebezpečné účinky parabenů při použití povolených koncentrací v kosmetických prostředcích. Senzibilizace na ně vznikají na rozdíl od ostatních konzervantů a především parfemů pouze ve výjimečných případech. Evropské orgány opakovaně provádějí toxikologické testy a

parabeny stále figurují mezi bezpečnými látkami (v daných koncentracích) pro kosmetický průmysl.

Protože známe nechuť některých zákazníků k parabenům, používáme je jen tam, kde použití jiného konzervantu není technologicky možné, v ostatních výrobcích obsaženy nejsou.

Parabeny se vyskytují v několika málo našich výrobcích:

Hydratační krém s 24 hodinovým účinkem a UV filtry

Hydratační krém s aloe vera a UV filtry

Koenzym Q10 - Denní krém s UV filtry

Regenerační olej na nehty

Samoopalovací mléko

Ryamar - Hydratační krém s amarantovým olejem

„Silikony“ jsou polysiloxany, vzniklé z přírodních prvků křemíku a kyslíku, existuje hodně druhů s velmi odlišnými vlastnostmi,nejedná se pouze o silikonový olej, který lidé znají z technického použití. Některé jsou např. rozpustné ve vodě (dobře se smývají z vlasů), jiné jsou nerozpustné, do vlasové i tělové kosmetiky jsou vhodné pouze některé druhy. Mají často funkci kondicionační, ochrannou, působí proti třepení vlasů, pro dobrou rozčesatelnost, pro vysoký lesk vlasů,  většina kosmetických firem používá v pleťové kosmetice silikony  včetně silikonových gelů , protože kromě ochranného účinku dokážou výrazně ovlivnit texturu krému, krém je pak lehoučký, výborně roztíratelný, pokožka je po použití i velmi nízké koncentrace silikonů v emulzi zvláště sametová,což nelze docílit žádnou jinou látkou, účinné látky (např.UV filtry apod.) jsou mnohem rovnoměrněji rozetřeny, mnohé takové oleje jsou těkavé, takže zlepší roztíratelnost a pak vytěkají, tzn. nezůstávají na pokožce, to je využito např. u našeho nejprodávanějšího výrobků ve Dvoufázové odličovací emulzi, tyto oleje se po odlíčení vypaří a pokožka zůstane jen nepatrně mastná. Silikony jsou bezpečné a jejich velkou výhodou je, že na ně nebývají žádné alergie.

Naše vlasová kosmetika silikony neobsahuje, v některých krémech, kde jsme chtěli docílit lepší roztíratelnosti, silikonové oleje použity jsou.

Opět známe antipatii některých zákazníků k „silikonům“, takže je používáme jen v některých případech, kde to bylo z hlediska funkčnosti žádoucí.

„Silikony“ obsahují pouze tyto výrobky:

Výživný krém s mandlovým olejem

Samoopalovací mléko

Krém na ruce s aloe vera

Regenerační krém na ruce s grepovým extraktem a rozmarýnovou silicí

Aknestop Krém s fytosfingosinem

Denní krém s extraktem z bílých hroznů

Mořské řasy- Matující krém

Mořské řasy – Ultramastné tělové mléko

Tělové mléko s levandulí

Ryamar – Tělové mléko s amarantovým olejem

Dvoufázová odličovací emulze

S pozdravem

Ing.Eva Horčíková

vedoucí úseku vývoje