Opalovací řadu RYOR Sun Care jsme vyvíjeli několik let a bylo by škoda si neukázat, čím vším si vývoj takových přípravků musí projít. Především nám velmi záleželo na moderním složení výrobků a aby přípravky byly opravdu lehké a netvořily na pokožce mastný bílý film. Zároveň jsme chtěli, aby byly hydratační, ale i chladivé.  Dále jsme chtěli použít co nejnižší koncentraci moderní směsi UV filtrů, ale s vysokým efektem (hodnotou SPF). To byl pro nás cíl, kterého jsme se chtěli držet. I z toho důvodu nám vývoj trval několik let, neustále jsme sháněli ty nejvhodnější suroviny. Zkrátka jsme chtěli vytvořit opalovací řadu na kterou bychom byli opravdu hrdí. Protože naším heslem je:  „spokojený zákazník je naší nejlepší vizitkou“.

 

 

Řada RYOR Sun Care obsahuje následující produkty:


- Opalovací mléko SPF 15 – střední ochrana, cena: 195 Kč (200 ml)


- Opalovací mléko SPF 30 – vysoká ochrana, cena: 264 Kč (200 ml)


- Opalovací krém SPF 50 – vysoká ochrana, cena: 209 Kč (100 ml)


- Regenerační mléko po opalování s panthenolem, cena: 135 Kč (200 ml)

 

 

 

Jak se opalovací kosmetika testuje?

 

Na veškeré kosmetické přípravky platí velmi přísná evropská legislativa, která průběžně ověřuje a striktně omezuje použití syntetických i přírodních látek při výrobě kosmetiky tak, aby kosmetické přípravky byly bezpečné.

 

Všechny naše výrobky jsou před uvedením na trh dermatologicky testovány na odborném dermatologickém pracovišti na reprezentativní skupině osob, zároveň jsou mikrobiologicky testovány v laboratořích SZÚ a na základě těchto testů a dokumentace k výrobku je autorizovanou osobou potvrzena jeho bezpečnost pro zdraví lidí. Dodržování receptur a všech legislativních nařízení je průběžně kontrolováno orgány dozoru.

 

Ovšem u opalovacích přípravků je proces ještě náročnější. Testování opalovacích přípravků může probíhat pouze v zimních měsících. A proč? Zkrátka aby sluneční záření neovlivňovalo výsledky testování. Měří se  především výsledná hodnota SPF a výše ochrany proti UVA záření, tedy zda-li např. SPF 30 má skutečně hodnotu 30, výše ochrany proti UVA záření činí min.1/3 celkové deklarované hodnoty SPF a zdali hodnota UV filtrů po expiraci (po vypršení doby trvanlivosti) neklesla pod stanovené limity.

 

Pokud se Vám tedy první rok z nějakého důvodu přípravky nepovedou a testováním neprojdou, nezbývá než čekat na další zimu. Zajímavé, že?

 

 

 

Jaký je rozdíl mezi denními krémy s UV filtry a opalovacími přípravky?

 

Může se zdát, že obojí slouží stejnému účelu, tedy ochraně pokožky před UV zářením, ale rozdíl mezi denními krémy s UV filtry a opalovacími přípravky je opravdu značný.

 

Opalovací přípravky využíváme, pokud opalování, vystavování se slunci a zhnědnutí pokožky je naším záměrem. Ochranné opalovací přípravky v současnosti podléhají velmi přísným nařízením EU, kdy musí být v přípravku přesný poměr mezi ochranou proti UVA a UVB záření (1/3 chrání proti UVA záření a 2/3 proti UVB záření).  Opalovací přípravky bývají navíc často voděodolné. Dodržení deklarované výše ochranného faktoru opalovacích přípravků a jejich voděodolnost je často předmětem dozoru kontrolních orgánů.

 

Denní krémy s UV filtry využíváme, pokud pleť chceme a potřebujeme chránit před negativními účinky slunečního záření při běžném způsobu života. Stále totiž dochází ke zhoršování životních podmínek, zvyšuje se množství exhalací a snižuje se ochranná ozonová vrstva. Neslouží tedy k běžnému opalování, obsahují UV filtry, které chrání pleť hlavně před UVA zářením, které je všudypřítomné, dokonce proniká přes mraky, textil i sklo. Tyto přípravky je vhodné používat i tehdy, když slunce nesvítí, je pod mrakem, zima či chladno, tedy ideálně celoročně. Zabraňuje se takzvanému „fotoagingu“, tedy stárnutí pomocí slunečního záření, které má vliv na rozpad kolagenu a elastinu a je zásadní při celkovém stárnutí pokožky, tedy tvorbě vrásek.

 

 


Jak se liší jednotlivá UV záření?

 

UVC záření – jedná se o nejnebezpečnější záření, které je většinou pohlcováno ozonovou vrstvou, ale i mraky, takže na nás víceméně nedopadá. Používá se v mikrobiologických laboratořích a ve zdravotnictví ke sterilizaci pracovního prostředí, neboť poškozuje buněčná jádra mikroorganismů.

 

UVB záření – tvoří až 10 % záření dopadajícího na zem, neproniká hluboko do pokožky, ovšem poškozuje základní složky zdravých buněk a může vést ke vzniku nebezpečných kožních nádorů – melanomů. Mraky a sklo UVB záření nepropouští, voda ale ano. UVB záření aktivuje také melanocyty, které vytváří hnědé barvivo melanin a díky tomu pokožka zhnědne. Toto záření, ale podporuje tvorbu volných radikálů.

 

UVA záření – proniká i skrz mraky, právě proto je potřeba se chránit i ve dnech, kdy se zdá, že slunce nesvítí. Na pokožku působí přes textil a sklo, takže chráněni nejsme ani v lehkém oděvu či interiéru. Proniká hluboko do pokožky, poškozuje ji a tím narušuje tvorbu elastinu a kolagenu. Pokožka ztrácí pevnost a pružnost. Jedná se o jev zvaný „fotoaging“, neboli stárnutí kůže působením světla.

 

 

Jak se liší použité UV filtry?

 

Existují dva typy filtrů – chemické a fyzikální. Fyzikální filtry jsou starší, chemické filtry jsou novější a velmi moderní.

 

Fyzikální (minerální filtry) – jsou to pevné částice, které chrání před UV zářením. Jedná se většinou  o bílý prášek (např. známý oxid titaničitý), který se přidává  do přípravku a slouží jako UV ochrana. Tento prášek vytváří na pokožce film, který odráží sluneční paprsky. Nevýhodou je, že přípravek se díky použití prášku stává hutnější a méně roztíratelný a může tvořit bílou vrstvu na pokožce.  V přípravcích SPF 50 a výše je ovšem nutností – v kombinaci s chemickými UV filtry.

 

Chemické filtry - chrání pokožku tak, že UV záření pohlcují a přeměňují na teplo. Moderní chemické UV filtry, které používáme, jsou velmi lehké, fotostabilní (hodnota SPF by se po dobu spotřeby neměla zásadně měnit).  Námi používané chemické UV filtry jsou navíc jedny z nejefektivnějších absorbátorů (pohlcovačů) UV záření, navzájem se v účinnosti podporují, takže je jich možno použít  pro daný SPF méně.  V moderních výrobcích je používána kombinace UV filtrů, které obsáhnou ochranu v široké škále vlnových délek UV záření. Kombinace UV filtrů se musí volit i z toho důvodu, aby byl splněn požadavek, že z celkového SPF udaného na výrobku, musí minimálně 1/3 této hodnoty připadnout na  ochranu proti škodlivému UVA záření.

 

Dříve měli zákazníci z chemických filtrů obavy, ale vývoj kosmetických surovin jde neuvěřitelnou rychlostí dopředu a díky tomu, že se jedná o vysokomolekulární sloučeniny, není možné, aby se látka dostala skrz ochrannou bariéru pokožky. Chemické UV filtry zůstávají a účinkují pouze na povrchu pokožky!

 

 

Veškeré UV filtry, ať už fyzikální nebo chemické, jsou smývatelné tzn. – večer, když se sprchujeme či odličujeme, všechny UV filtry odstraníme a na pokožce nezůstávají. Voděodolné přípravky je samozřejmě nutné odstranit i mycím přípravkem, nikoliv pouze vodou.

 

 

Právě proto je i neustále nutné při opalování aplikaci ochranných přípravků opakovat, protože UV filtry se z těla stírají (především mechanickým otěrem, když se utíráme ručníkem, obracíme se na lehátku apod.), to se týká i voděodolných přípravků, protože jsou voděodolné jen po omezenou dobu pobytu ve vodě.

 

 

Všechny námi používané UV filtry jsou povoleny legislativou EU pro použití v kosmetických přípravcích, jejich bezpečnost je potvrzena toxikologickými testy např. na 3D modelech kůže.

 

 

 

V případě jakýkoliv dotazů ohledně kosmetiky RYOR se na nás neváhejte obrátit mujryor@ryor.cz